لزوم استفاده از ماسک های مخصوص در معادن عقیق برای پیشگیری از بیماری سیلیکوزیس

Rate this item
(0 votes)
لزوم استفاده از ماسک های مخصوص در معادن عقیق برای پیشگیری از بیماری سیلیکوزیس

 یک بیماری شغلی ریه است که بر اثر تنفس طولانی مدت غبارهای سیلیس ایجاد می‌شود.

بيماري سيليكوزيس از جمله قديمي ترين بيماريهاي ريوي شغلي ميباشد كه در اثر مواجهه با گردوغبار سيليس آزاد متبلور در اندازه قابل تنفس ايجاد ميشود . هم اكنون ميليونها نفر كارگر چه در كشورهاي در حال توسعه و چه در كشورهاي توسعه يافته در مواجهه با ذرات سيليس آزاد متبلور بوده ، در معرض خطر ابتلاء به اين بيماري قرار دارند . عليرغم همه اقدامات بكار گرفته شده در كنترل اين عامل زيان آور در محيطهاي كاري ، اين بيماري هنوز هم يك مشكل اساسي در سلامتي شاغلين در معرض ميباشد . از آنجائيكه تاكنون براي بيماري سيليكوزيس درمان موثري شناخته نشده است و در افراد مبتلاء حتي پس از دوري از مواجهه نيز پيشرفت بيماري ادامه مي يابد ، لذا تنها راه مبارزه با آن كنترل گرد و غبار موجود در محيط كار است .

طي ساليان متمادي ILO و WHO توجه خاصي در خصوص پيشگيري از بيماري سيليكوزيس داشته اند. لذا جهت ترويج يك برنامة جامع و همكاري بين المللي در اين عرصه, برنامة مشتركي توسط كميتة سلامت شغلي اين دو سازمان جهاني تحت عنوان حذف جهاني سيليكوزيس

(Global Program For Elimination Of Silicosis=GPES)

در آپريل 1995 پيشنهاد گرديد. هدف كوتاه مدت این برنامه جهانی كاهش دادن قابل توجه ميزان بروز اين بيماري تا سال 2010 ميلادي و هدف بلند مدت آن حذف كامل سيليكوزيس تا سال 2030 ميلادي می باشد.

 متأسفانه این بیماری کشنده، بافت ریه را تخریب می‌کند و در صورت پیشرفت روند تخریب و ادامه مواجهه با گرد و غبار سیلیس، فرد به نارسایی تنفسی و ریوی پیشرفته دچار شده و در ‌‌نهایت جان خواهد باخت. به این ترتیب تمام شاغلانی که با سیلیس سرو کار دارند و در کارخانه‌های سنگ کوبی، شیشه‌سازی و در معادن پر گرد و غبار فعالیت می‌کنند، به استخراخ سنگ و کانی‌های فلزی و غیر فلزی می‌پردازند، عقیق تراشان یا آنهایی که در فرآیند سند بلاست مشغول به کار هستند در معرض این بیماری خطرناک قرار دارند و در صورتی که ایمنی کافی و شرایط استاندارد را رعایت نکنند در معرض آسیب‌های غیر قابل جبران قرار می‌گیرند و ماسک های معمولی برای پیشگیری از این بیماری مناسب نمی باشند. 

نتیجه تصویری برای ‪silicosis mask‬‏